EfTEN CapitalEfTEN Capital

Blogi

EfTENi uuest kinnisvarafondist

Täna tõime turule uue fondi mis kannab uljast ja jõulist nime – EfTEN United Property Fund. Fond sobib investoritele, kes soovivad investeerida kinnisvarasse enda kogutud sääste või ise juhtida oma pensionivara. Uue fondiga tahame murda mitmeid seniseid sissejuurdunud barjääre ja dogmasid kinnisvarasse investeerimisel:

 • Isegi kõige väiksem ühetoaline korter maksab kümneid tuhandeid eurosid, rääkimata suurest kaubanduskeskusest või büroost. Meie fondis saab alustada investeerimist alates 10 eurost ning sissemakseid võib teha kasvõi iga kuu.
 • Meie ambitsioon on kujundada fondist omalaadne Balti kinnisvaraturu indeks. Ei, see ei ole passiivselt paari hiire klikiga juhitud indeksfond. Ta ei saagi seda olla – kinnisvara on ju reaalvara, mis ei ole börsil noteeritud ja mille hinnad arvuti ekraanil pidevalt ei vilgu. Indeksilaadseks peaks hoopiski kujunema fondi hajutatud investeerimisportfell. Sinna hakkab üle Baltikumi kuuluma rahavoogu tootvaid ärikinnisvara ja elukondliku kinnisvara investeeringuid, kinnisvara arendusprojekte ning investeeringuid EfTENi teistesse kinnisvarafondidesse.
 • Indeksfondide parim praktika kajastub ka fondi soodsates tasudes. Kinnisvarafondidele mitteomaselt, on EfTEN United Property Fund’il vaid üks tasu – 1,5% aastas alles peale seda, kui fond on raha investeerinud otse kinnisvarasse.

Oleme veendunud, et võrreldes kinnisvara omamise ja sellega kaasneva omanikukohustustega, on EfTEN United Property Fund hea võimalus kinnisvarasse investeerimiseks. Erinevalt üürikorterist või ühisrahastusest, sobib see ka pensioni investeerimiskontole.

Võimalikult lai alusinvesteeringute võimalus

Kiirel lugemisel võib fondi investeerimisplaanidest jääda petlik esmamulje, nagu tahaksime investorile serveerida suppi, praadi ja magustoitu mitte ainult ühe korraga vaid suisa ühest taldrikust – maitseelamuse eest me vastutust ei võta. Mõistagi pole see nii. Nimelt on meil plaan asutada minimaalselt „1000 aastane“ fond ja teatavasti on kinnisvaraturg ju tsükliline. Kuigi massiivse rahatrüki valguses võib viimase väite üle küll vaielda, siis kinnisvara oli, on ja jääb tsükliliseks investeeringuks, nagu iga teinegi varaklass. Kuna uuel fondil ei ole konkreetset investeerimisperioodi ja seejärel klassikalist varade hoidmisperioodi ja väljumistähtaega, jääb fondivalitsejale piisavalt manööverdamisruumi, et juhuks kui kinnisvaraturu trendid on pöördumas, saaksime vajadusel sujuvalt portfelli ümber kujundada.

Kuhu plaanime investeerida:

 • EfTENi teised kinnisvarafondid. Seni on meie fondid olnud enamasti kättesaadavad vaid institutsionaalsetele või kutselistele investoritele, kellel on investeerimiseks vähemalt 100 000 eurot. Läbi uue fondi saavad kõik soovijad hakata EfTENi selliste fondide investoriteks.
  Tõele au andes, teatavaks erandiks on olnud meie Tallinna börsil noteeritud EfTEN Real Estate Fund III AS, mis sai algselt suunatud eeskätt privaatpanganduse klientidele (fondi asutamisel 2015. aastal oli minimaalseks alginvesteeringuks 10 000 eurot).  Hilisemates emissioonides on senised aktsionärid oma eelismärkimise õigust alati väga laialdaselt kasutanud, mistõttu uutele investoritele on osutunud ka meie kolmas fond mõneti kättesaamatuks, vähemalt avalike emissioonide mõistes – börsilt saab fondi aktsiaid ikka osta. Äsja lõppenud emissioonis kasutasid senised aktsionärid kogu pakutavate aktsiate mahust 85% ulatuses oma seadusest tulenevat eelismärkimiseõigust, ehk uutele tulijatele sisuliselt ruumi ei jäänud.
 • Kindlasti teeme fondist rahavoogu tootvaid otseinvesteeringuid kinnisvarasse, nagu oleme seda EfTENi fondides juba üle 13 aasta teinud. Samas välistame võimaluse, et EfTEN United Property Fund hakkaks meie teiste fondidega uute objektide peale võidu jooksma. Kuna EfTENi teised fondid ei ole võimelised igal ajahetkel uusi investeeringuid tegema (näiteks on investeerimisperiood lõppenud või on fondi omakapital täies mahus ära investeeritud), saab uus fond ilma huvide konfliktita enda portfelli kinnisvara osta. Lisaks miks mitte kaaluda ka mõne suurema vara soetamist kahasse mõne teise meie fondiga? Ka see võimalus on täiesti olemas. Fond võib omandada ka mõne kinnistu, millel näeme hilisemas faasis tugevat väärtuse kasvu perspektiivi – sellist mandaati ei oma ükski meie tänane fond.
 • Muud investeeringud. Näeme võimalusi trügida osaliselt ka kinnisvara ühisrahastuse turule. Ei, me ei ole tegemas järjekordset ühisrahastusplatvormi, küll aga plaanime praegustele tegijatele pakkuda tublit konkurentsi. Näiteks võib EfTEN United Property Fund finantseerida mõne teise arendaja poolt juhitud perspektiivikat kinnisvaraarendust, mille edus oleme fondi juhtkonnana veendunud. Kui asjad peaksidki minema mis tahes põhjusel valesti, siis oleme valmis võtma projekti juhtimise üle ja projekti ise kuni võiduka lõpuni tüürima. Vajadusel projektide omal käel lõpuni arendamine ja projekti üle täiskontrolli võtmine saab tänase ühisrahastuse turuga võrreldes meie oluliseks eristuvaks faktoriks.

Jätame endale võimaluse investeerida ka tükike fondist mõnda kinnisvara valdkonna start-up’i ehk PropTech’i, nagu neid peenelt kutsutakse. Me ei hakka viljelema iduettevõtlust, kuid kui me oma varade baasilt näeme, et mõni kinnisvara valdkonna idufirma teeb head ja õiget asja ja võiks meie investoritele, meie juhitud kinnisvaraobjektidele ja üürnikele lisaväärtust pakkuda – uskuge mind, neid ettevõtteid Balti riikides juba täna leidub – siis kaalume tõsiselt ka idufirmasse investeerimist.

Madalad juhtimistasud

Kui veel indeksfondide vooruseid üles lugeda, siis lisaks heale varade hajutatusele, tulevad kohe meelde ka madalad valitsemistasud. Soovime EfTEN United Property Fund’iga järgida sama loogikat. Tegelikult oleks lihtsam üles lugeda tegevusi, mille eest me tasu EI KÜSI, kui seda, millele tasu rakendub. Nimelt ei küsi me sentigi valitsemistasu teistesse EfTENi fondidesse tehtud investeeringutelt (teised EfTENi fondid omavad fondivalitsejaga tasulisi valitsemislepinguid ja United fondist me topelttasu ei võta).  Samuti puudub tasu investorite poolt United fondi sisse makstud kapitalil, mis lebab jõude fondi arveldusarvel ja ei ole veel kinnisvarasse tootlust teenima pandud. Fondil puuduvad kõikvõimalikud sisenemise-, väljumise- ja edukustasud. Me küsime tasu ainult fondi poolt ja otse fondist tehtud investeeringute (v.a siis EfTENi teised fondid) osas ja seda 1,5% aastas. Nii madala tasumääraga teist reaalvarasid hoidvat kinnisvarafondi naljalt ei leia. Baltikumist kohe kindlasti mitte.

Investeerida saab igal ajal

Üks kõige olulisemaid uuendusi, mille EfTEN United Property Fund turule loob, on pidevate sissemaksete võimalus. Fondi saab raha paigutada endale sobivas mahus ja ajal – kasvõi igakuiselt. Sobivad nii oma arveldusarvelt, investeerimiskontolt kui ka uuest loodavast PIK-ist (pensioni investeerimiskontolt) tehtavad investeeringud. Kuid investeerida võib ka ühekordse sissemaksena või valida endale mõni muu sobilik investeerimise sagedus (nt kvartal või aasta). Sedavõrd paindliku lähenemise kaudu teeme seni väga konservatiivse ja kapitalimahuka varaklassi ligipääsetavaks absoluutselt kõigile, kel on väärtpaberikonto ja soov investeerida. Ja kui veel väärtpaberikontot ei ole, siis seda saab Eestis tegutsevates pankades lihtsasti avada.

Mõned olulised asjaolud lõpetuseks. Kindlasti tuleb enne investeerimist tutvuda fondi tingimuste ja prospektiga (www.eften.ee/united) ning vajadusel konsulteerida asjatundjaga. Tegemist ei ole garanteeritud fondiga. Kindlat tootlust me investoritele lubada ei saa ega ka tohi. Loomulikult investeerime fondi ka fondijuhtide isiklikku raha ning EfTENi asutajate kapitali. Kinnisvara ei ole Tesla aktsia, mille väärtus kasvaks paraboolselt, vaid ikka rahulik varaklass, mida iseloomustab pidev rahavoo tootlus, korrapärased dividendid ja kapitalikasv. Fondi osakud ei sobi lühiajaliseks spekuleerimiseks, vaid ikka pigem pikaajaliseks, soovitavalt kümneaastase ajahorisondiga, väärtuse kasvatamiseks.

Kavatseme fondi noteerida Tallinna börsil veel käesoleval aastal, kuid kindlasti mitte hiljem kui 2022. aasta mais. Tuleb panna tähele, et enne börsil noteerimist võib fondi osakute müümine olla tavapärasest mõnevõrra keerulisem. Selleks tuleb ilma börsisüsteemi toeta leida isik, kes on nende ostmisest huvitatud.

EfTEN Capitali juhina saan ma teile ühte asja lubada – EfTEN annab oma 55-liikmelise üle Baltikumi igapäevaselt töötava kogenud meeskonnaga endast kõik, et teha parimaid otsuseid ning pikaajaliselt kasvatada EfTEN United Property Fund-i osakute väärtust.

Tere tulemast meie sekka!

EfTEN United Property Fund

 • Investeerimisperioodi algus 22.06.2021.
 • Esimene Baltikumi kinnisvarafond, kuhu saab investeerida alates 10 eurost.
 • Investeerimine on lihtne ja paindlik – investeeri, millal soovid ja kui palju soovid – võid teha ühekordse investeeringu või investeerida regulaarselt kasvõi igal kuul.
 • Madalad juhtimistasud – fondil puuduvad sisenemis- ja edukustasu. Lisaks ei võta fond tasu investeerimata kapitalilt ning investeeringutelt EfTENi teistesse fondidesse. Fondi valitsemistasu võetakse vaid otse kinnisvarasse tehtud investeeringutelt 1,5% aastas.
 • Esimesena Eestis investeerib Fond Balti riikide kinnisvara kõigisse segmentidesse: ärikinnisvara (logistika, bürood, kaubandus, jms), elukondlik kinnisvara, kinnisvara arendusprojektid.
 • Sinu investeeringu eest hoolitseb EfTENi 13-aastase kogemusega 55-liikmeline kinnisvaraproffide meeskond.
 • Fondi eesmärk on maksta investoritele dividendi 1–4 korda aastas.
 • Fond noteeritakse Tallinna börsil tänavuse aasta jooksul, kuid mitte hiljem kui järgmise aasta mais. Enne börsil noteerimist võib osakute müümine olla tavapärasest keerulisem.

 

Loe lisa:
www.eften.ee/united